נתניהו מגיש: הוונדטה

ראש הממשלה נוהג עכשיו כשתדלן על בריקדות. להיטותו להעניש את ברק אובמה מזכירה עכשיו את מבצע הענישה של אייפא״ק לפני 30 שנה. נתניהו ופוטין נגד המפלגה הדמוקרטית

בתחילת השבוע, ישראל השליכה את שיירי התאפקותה לכל רוח. היא הכריזה מלחמה פוליטית על הנשיא היוצא של ארה״ב.

היה קשה להאמין למשמע אוזניים, כאשר שגריר ישראל בוושינגטון האשים את ממשל אובמה בגלוי בהונאה דיפלומטית. באקט של כמעט-חתרנות, רון דרמר הודיע שימסור את הראיות לידי הממשל הבא. אם הנשיא טראמפ יֹאבה, הוא יוכל לשתף את העם האמריקאי.

מר דרמר הוא אמנם חתרן בלתי נלאה. הוא האיש שיזם את נאום בנימין נתניהו בקונגרס ב-2015 מאחורי גבו של הנשיא. פרוייקט דרמר נועד לסכל את ההסכם הרב-צדדי על הגרעין האיראני (הרע מאוד כשלעצמו, כפי שהבעתי את דעתי בהזדמנויות קודמות).

דיפלומטים בערי בירה זרות נועדו לרכוש אמון ורצון טוב. השגריר דרמר מעורר את הרושם שהמנדט שלו הוא לעורר סלידה. קודמיו של דרמר יצאו מִגִדרם להעמיד את התמיכה בישראל על המכנה המשותף הרחב ביותר, וּלהרחיק את ישראל מקו האש הבין-מפלגתי.

התנהגותו הנפסדת של שגריר ישראל השבוע מחייבת שאלה פשוטה: האם הופעתו בסי.אן.אן, כדי להאשים את ממשל אובמה בהונאה, היתה על דעת שולחיו? אם לא היתה, זה הזמן להחזיר אותו הביתה לצמיתות. מה אני אומר לצמיתות, להחזיר אותו רטרואקטיבית.

נזיפות השרפרף

לרוע המזל, הרבה יותר סביר להניח שהטכססנות הזו לא נולדה בבית ברחוב ואן-נס בצפון מערב וושינגטון, שבו מתבצרת שגרירות ישראל. את מקורות ההשראה שלה היה אפשר לזהות בקלות ברטוריקה המתלהמת של מר נתניהו בירושלים.

ראש הממשלה השווה את אובמה עם ג׳ימי קרטר, שהיה ״עוין לישראל״ (אין לך גידוף גדול יותר מ״ג׳ימי קרטר׳ באוצר הדימויים של הימין האמריקאי, בייחוד הניאו-שמרנים, שעל ברכיהם גדל נתניהו בתחילת שנות ה-80. ראו נא את רשימתי הקודמת, מלחמת שלושים השנה של בנימין נתניהו). הוא נזף בג׳ון קרי, בשיחת טלפון, ״חברים אינם גוררים חברים אל מועצת הבטחון״. הוא איים להפוך את האו״ם לשמו״ם. הוא הפסיק סיוע לסנגל הבוגדת, והזמין לנזיפות-שרפרף את שגריריהן של המדינות שהצביעו נגד התיישבות מֵעֵבֶר לקַוֵי 1967. הוא הזהיר את ניו זילנד הרחוקה, ששושבינותה להצעת ההחלטה כמוה כ׳מצב מלחמה׳ (ההוביטים יגיחו מן הממלכה התיכונה, Middle Earth, מחופשים לסיירת מטכ״ל, או אולי ההיפך).

הטינה רבת השנים כלפי אובמה חרגה סוף סוף מהדלפות וּמרמזים, ויצאה לרשות הרבים. בתוך שעות אחדות היא התפתחה לוֶנדֶטה. מה זה היה לו, לראש הממשלה. האם הוא זקוק להסברים על זרעי הפורענות שהוא זורע?

ברק אובמה עוזב את הבית הלבן עם שיעורי פופולריות אישית, שלא נראו דוגמתם זה עשרים שנה. הוא עומד למלא תפקיד גבוה-פרופיל בפוליטיקה האמריקאית גם לאחר פרישתו, אולי גבוה מזה שמילא נשיא לשעבר כלשהו במאה השנה האחרונות (מאז טדי רוזוולט). אל הנשיא הזה עומדים לערוג חצי האמריקאים בשנים הבאות, כולל שני שלישים של היהודים.

ונדטה נגד הנשיא הזה, ערב יציאתו? התייצבות של שגריר ישראל בטלויזיה, כדי להסית את האמריקאים נגד נשיאם? האם ירושלים יצאה מדעתה לחלוטין?

חירשות הצלילים

בנימין נתניהו גדל באמריקה, התחנך בטובים שבמוסדותיה, סיגל את הליכותיה, למד את לשונה על בוריה, התהלך בין אמריקאים במשך שנים, כיהן כדיפלומט בוושינגטון ובניו יורק, חזר אליה פעם אחר פעם — והצליח לפתח חירשות-צלילים יוצאת מגדר הרגיל.

לפני 25 שנה, החירשות ההיא הנחילה לו איסור חסר תקדים על עצם הכניסה אל בניין מחלקת המדינה בוושינגטון, בהיותו סגן שר החוץ בממשלת יצחק שמיר. בהיותו ראש הממשלה, נשיאים התמלאו סלידה מן המגע אתו. עוזריהם תיארו בזכרונותיהם את המידה שבה שחצנותו קוממה עליו את רוב שומעיו.

הוא לא למד שום לקח משום נסיון. מצב הצבירה שלו מוסיף להיות זה של שתדלן על בריקדות בתחילת שנות ה-80.

אז, אייפא״ק, השדולה הפרו-ישראלית רבת-האנפין בוושינגטון, החליטה שהיא לא תפסיד עוד בשום קרב. זה היה לאחר שנכשלו מאמציה לסכל עיסקת-נשק בין ארה״ב לערב הסעודית. אייפא״ק החליטה להפגין שרירים. תרומות מסיביות של יהודים נותבו באופן דיסקרטי אל מערכות בחירות, כדי להעניש אויבים ולעזור לאוהבים.

הצלחת הוונדטה של אייפא״ק היתה עצומת ממדים. כמעט שום פוליטיקאי בוושינגטון לא החמיץ את מסקנותיה, בייחוד בקונגרס אבל גם בבית הלבן. אז, אייפא״ק הטילה את יהבה על הדמוקרטים בקונגרס נגד ממשלים רפובליקאיים.

האקרים ישראליים?

מאז, משוואת הכוחות בוושינגטון השתנתה. הקונגרס עבר לידי הרפובליקאים ב-1994, ונשאר שם, עם הפסקות מסוימות עד עצם היום הזה. לעומת זאת, הדמוקרטים החזיקו בבית הלבן 16 מתוך 22 השנים שעברו.

מעולם לא היה ספק שממשלת נתניהו קרובה יותר אל הרפובליקאים. מר נתניהו הפר כמעט את כל הכללים, ובוודאי חרג מן הציפיות, כאשר העדיף בגלוי את מיט רומני על פני הנשיא אובמה בבחירות של 2012. כמוזכר למעלה, שגרירו בוושינגטון עשה יד אחת עם היושב ראש הרפובליקאי של בית הנבחרים, כדי להזמין את מר נתניהו לנאום חתרני נגד הנשיא בקונגרס.

עכשיו, נתניהו הולך בעקבות ולדימיר פוטין. כמעט כמו נשיא רוסיה הוא מתייצב בגלוי נגד מפלגת השלטון היוצאת של ארה״ב. מוטב לקוות שהאקרים ישראלים לא השתתפו בפריצות אינטרנט, ו״הראיות״ של השגריר דרמר נגד ממשל אובמה לא נשדדו משרתי ממשלה או מפלגה בוושינגטון. מר נתניהו הביע פעם הערצה לנער ישראלי, שפרץ אל מחשבי הפנטאגון, אז מדוע לא בעצם.

מערכות נטרפות בירושלים. התמכרות מסוכנת לטווח הקצר מחליפה מחשבה אסטרטגית. אופורטוניזם דוחף את עניינה של ישראל אל קו האש הפוליטי הפנימי באמריקה. בהדרגה מוּנָחים היסודות לזיהוי ישראל עם אגף אחד, קיצוני ואנטי-ליברלי בארה״ב. הרצון לנקום בממשל אובמה, כדרך שאייפא״ק טיפלה בסנאטורים הסוררים של תחילת שנות ה-80, משבש את סדרי החשיבות.

הרושם המצער הוא שחמומי-מוח מנהלים עכשיו את מדיניות ישראל באמריקה.

תגובות יתקבלו ברצון ובהערכה. הן יתפרסמו אם יהיו ענייניות, ויימנעו מהתקפות אישיות.

המגיבים מתבקשים להזדהות, ולהשאיר כתובת דואל אמתית, אשר תיבדק. הכתובת לא תיראה בעמוד, היא נועדה לאימות בלבד.

אנא במטותא, כתובות אמתיות בלבד. תגובה שלא תהיה בת-אימות לא תתפרסם, יהיה ערכה אשר יהיה.

אם המגיב או המגיבה מעדיפים ששמם המלא לא יופיע, יציינו-נא בגוף המסר. תודה

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות


  • Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /home/markbar3/yoavkarny.com/wp-content/themes/notesil/functions.php:333 Stack trace: #0 /home/markbar3/yoavkarny.com/wp-content/themes/notesil/functions.php(35): notesil_commenter_link() #1 /home/markbar3/yoavkarny.com/wp-includes/class-walker-comment.php(180): notes_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /home/markbar3/yoavkarny.com/wp-includes/class-wp-walker.php(146): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /home/markbar3/yoavkarny.com/wp-includes/class-walker-comment.php(140): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '10', 0, Array, '') #4 /home/markbar3/yoavkarny.com/wp-includes/class-wp-walker.php(371): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '10', 0, Array, '') #5 /home/markbar3/yoavkarny.com/wp-includes/comment-template.php(2094): Walker->paged_walk(Array, '10', 0, 0, Array) #6 /home/markbar3/yoavkarny.com/wp-content/themes/notesil/comments.php(25): wp_list_comments('type=comment&ca...') #7 /hom in /home/markbar3/yoavkarny.com/wp-content/themes/notesil/functions.php on line 333